| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.109" (2.769mm) |
| Length - Stack Height: | 0.395" (10.033mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-10-05-T-S-400-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.35000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-583-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 306 $1.35000 |
![]() |
HW-05-12-T-D-710-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 300 $1.35000 |
![]() |
HW-05-12-T-D-600-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 300 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-170-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-170-157Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-185-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-185-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-215-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
HW-11-09-T-S-512-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 290 $1.35000 |