| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.965" (24.511mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.365" (9.271mm) |
| Length - Stack Height: | 0.600" (15.240mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-02-L-D-170-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-170-157Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-185-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-185-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-215-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 294 $1.35000 |
![]() |
HW-11-09-T-S-512-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 290 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-177-121Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 288 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-180-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 280 $1.35000 |
![]() |
TW-04-02-L-D-270-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 280 $1.35000 |
![]() |
HW-06-09-L-S-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 276 $1.35000 |