| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.122" (3.099mm) |
| Length - Stack Height: | 0.530" (13.450mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-02-07-S-D-534-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
EW-07-10-T-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
EW-07-10-T-D-320Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
EW-07-10-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
EW-07-10-T-D-430Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
TW-02-07-S-D-615-055Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-161-187Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-170-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-200-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-200-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |