| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.070" (1.778mm) |
| Length - Stack Height: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-02-07-S-D-615-055Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-161-187Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-170-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-200-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-200-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-220-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-220-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-242-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-244-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-255-178Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.35000 |