| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.445" (11.303mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.095" (2.413mm) |
| Length - Stack Height: | 0.240" (6.096mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-17-T-D-330-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.35000 |
![]() |
HW-04-16-T-D-250-SM-ASamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 440 $1.35000 |
![]() |
HW-08-08-LM-S-295-125Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
TW-02-07-S-D-400-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
TW-02-07-S-D-440-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
TW-02-07-S-D-440-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
TW-02-07-S-D-530-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
TW-02-07-S-D-534-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.35000 |
![]() |
EW-07-10-T-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.35000 |
![]() |
EW-07-10-T-D-320Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.35000 |