| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Stack Height: | 0.720" (18.288mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-12-G-S-740Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.35000 |
![]() |
DW-07-12-G-S-775Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.35000 |
![]() |
TW-06-10-L-S-341-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.35000 |
![]() |
TW-06-10-L-S-413-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.35000 |
![]() |
DW-07-08-S-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.35000 |
![]() |
DW-07-08-S-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.35000 |
![]() |
DW-03-16-S-D-240-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 501 $1.35000 |
![]() |
HW-04-17-T-D-330-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.35000 |
![]() |
HW-04-16-T-D-250-SM-ASamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 440 $1.35000 |
![]() |
HW-08-08-LM-S-295-125Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 436 $1.35000 |