| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.131" (3.327mm) |
| Length - Stack Height: | 0.958" (24.333mm) |
| Length - Tail: | 0.141" (3.581mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-11-S-S-665-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 833 $1.35000 |
![]() |
HW-03-10-G-D-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.35000 |
![]() |
HW-03-10-G-D-472-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 796 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-SM-S-249-069Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-SM-S-249-138Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-SM-S-267-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-S-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-S-S-250-010Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-S-S-250-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-11-S-S-180-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |