| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.195" (4.953mm) |
| Length - Stack Height: | 0.270" (6.858mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-10-08-T-S-320-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 133 $1.32000 |
![]() |
TW-03-03-G-D-155-116Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.35000 |
![]() |
HW-03-13-G-D-958-141Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 856 $1.35000 |
![]() |
HW-04-11-S-S-665-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 833 $1.35000 |
![]() |
HW-03-10-G-D-251-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.35000 |
![]() |
HW-03-10-G-D-472-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 796 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-SM-S-249-069Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-SM-S-249-138Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-SM-S-267-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |
![]() |
TW-04-09-S-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.35000 |