| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.255" (6.477mm) |
| Length - Stack Height: | 0.610" (15.494mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-08-11-TM-S-725-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 213 $1.32000 |
![]() |
HW-05-16-L-S-250-SM-004Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 211 $1.32000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-930-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 202 $1.32000 |
![]() |
EW-08-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 193 $1.32000 |
EW-08-14-L-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 193 $1.32000 |
|
![]() |
HW-08-11-T-S-820-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 193 $1.32000 |
![]() |
EW-12-20-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.32000 |
![]() |
EW-12-20-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.32000 |
![]() |
EW-12-20-T-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.32000 |
![]() |
HDWM-07-01-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.32000 |