| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.290" (7.366mm) |
| Length - Stack Height: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-08-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 193 $1.32000 |
EW-08-14-L-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 193 $1.32000 |
|
![]() |
HW-08-11-T-S-820-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 193 $1.32000 |
![]() |
EW-12-20-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.32000 |
![]() |
EW-12-20-T-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.32000 |
![]() |
EW-12-20-T-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 182 $1.32000 |
![]() |
HDWM-07-01-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 164 $1.32000 |
![]() |
HW-08-11-T-S-320-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 155 $1.32000 |
DW-17-07-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.32000 |
|
![]() |
DW-17-07-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.32000 |