| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.555" (14.097mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.122" (3.099mm) |
| Length - Stack Height: | 0.315" (8.000mm) |
| Length - Tail: | 0.118" (2.997mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-05-20-S-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 291 $1.32000 |
![]() |
HW-12-08-T-S-300-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 290 $1.32000 |
![]() |
EW-04-14-L-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 287 $1.32000 |
![]() |
DW-05-20-S-S-805Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.32000 |
![]() |
HW-06-15-T-D-465-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.32000 |
![]() |
HW-06-15-TM-D-465-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.32000 |
![]() |
EW-06-19-G-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.32000 |
![]() |
HW-02-08-G-D-250-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 252 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-53-S-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-54-G-S-227Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |