| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.100" (2.540mm) |
| Length - Stack Height: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-06-19-G-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.32000 |
![]() |
HW-02-08-G-D-250-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 252 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-53-S-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-54-G-S-227Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-54-G-S-280Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-54-G-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-54-G-S-350Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
DWM-05-54-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
HW-02-11-L-D-500-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 251 $1.32000 |
![]() |
EW-06-20-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 244 $1.32000 |