| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.180" (4.572mm) |
| Length - Stack Height: | 0.840" (21.336mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-12-L-D-850-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-855-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-860-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-867-085Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-875-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
DW-08-10-L-S-440-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 306 $1.32000 |
![]() |
DW-08-10-L-S-540-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 306 $1.32000 |
![]() |
DW-11-08-L-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.32000 |
![]() |
DW-11-08-L-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 297 $1.32000 |
![]() |
TW-10-04-T-S-315-118Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 294 $1.32000 |