| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.095" (2.413mm) |
| Length - Stack Height: | 0.725" (18.415mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-12-LM-D-730-190Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 322 $1.32000 |
![]() |
EW-03-19-G-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.32000 |
![]() |
EW-03-19-G-D-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.32000 |
![]() |
EW-03-19-G-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-415-480Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-500-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-550-280Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-600-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-625-295Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-625-330Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |