| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.215" (5.450mm) |
| Length - Stack Height: | 0.415" (10.541mm) |
| Length - Tail: | 0.480" (12.192mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-12-L-D-500-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-550-280Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-600-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-625-295Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-625-330Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-635-315Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-650-340Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-735-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-750-180Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-840-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 310 $1.32000 |