| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.131" (3.327mm) |
| Length - Stack Height: | 0.195" (4.953mm) |
| Length - Tail: | 0.130" (3.302mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-09-G-D-200-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
TW-03-09-G-D-200-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
TW-03-09-G-D-204-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
TW-03-09-G-D-210-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
TW-03-09-G-D-210-123Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
TW-03-09-G-D-210-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
TW-03-09-G-D-235-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.32000 |
![]() |
DW-08-17-T-D-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.32000 |
![]() |
DW-08-20-L-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.32000 |
![]() |
DW-08-20-L-S-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.32000 |