| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.096" (2.438mm) |
| Length - Stack Height: | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Tail: | 0.125" (3.175mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-17-T-D-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.32000 |
![]() |
DW-08-20-L-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.32000 |
![]() |
DW-08-20-L-S-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 379 $1.32000 |
![]() |
DW-07-09-G-S-225-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.32000 |
![]() |
EW-09-10-L-S-380Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.32000 |
![]() |
EW-10-15-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.32000 |
![]() |
DW-04-20-L-D-846Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 372 $1.32000 |
![]() |
DW-04-20-L-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 372 $1.32000 |
![]() |
DW-04-20-L-D-811Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 372 $1.32000 |
DW-06-08-S-S-200-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 371 $1.32000 |