| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Stack Height: | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.800mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-08-G-D-216-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 466 $1.32000 |
![]() |
DW-04-08-G-D-230-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 466 $1.32000 |
![]() |
DW-04-08-G-D-200-LLSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 466 $1.32000 |
![]() |
TW-07-01-L-S-135-094Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.079 STACK T/H |
In Stock: 460 $1.32000 |
![]() |
TW-07-01-L-S-120-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.32000 |
![]() |
TW-07-01-L-S-120-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.32000 |
DW-09-08-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.32000 |
|
![]() |
DW-09-08-G-S-255Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.32000 |
![]() |
DW-09-08-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.32000 |
![]() |
DW-09-08-G-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.32000 |