| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.755" (19.177mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.220" (5.588mm) |
| Length - Stack Height: | 0.415" (10.541mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-04-59-S-S-465Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.29000 |
![]() |
DWM-04-59-S-S-492Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.29000 |
![]() |
DWM-04-60-G-S-315Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.29000 |
![]() |
DW-10-13-T-S-770-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 238 $1.29000 |
![]() |
DW-10-13-T-S-800-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 238 $1.29000 |
![]() |
EW-06-14-T-D-821Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 236 $1.29000 |
![]() |
EW-06-14-T-D-865Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 236 $1.29000 |
![]() |
EW-06-14-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 236 $1.29000 |
![]() |
DWM-04-60-G-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 230 $1.29000 |
![]() |
DWM-04-60-G-S-625Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 4POS |
In Stock: 230 $1.29000 |