| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Stack Height: | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-06-14-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 236 $1.29000 |
![]() |
DWM-04-60-G-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 230 $1.29000 |
![]() |
DWM-04-60-G-S-625Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 4POS |
In Stock: 230 $1.29000 |
![]() |
TW-06-11-T-D-240-079Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 229 $1.29000 |
![]() |
DW-13-11-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.29000 |
![]() |
DW-13-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.29000 |
![]() |
DW-13-11-T-S-748Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.29000 |
![]() |
DW-16-16-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.29000 |
![]() |
DW-16-16-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.29000 |
![]() |
EW-13-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.29000 |