| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.415" (10.541mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.165" (4.191mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-11-01-T-S-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 263 $1.29000 |
![]() |
DW-06-19-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.29000 |
![]() |
DW-06-19-G-S-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.29000 |
![]() |
DW-06-19-G-S-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.29000 |
![]() |
DW-12-20-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DW-12-20-T-S-610Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |