| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.270" (6.858mm) |
| Length - Stack Height: | 0.950" (24.130mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-12-20-T-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DW-12-20-T-S-610Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-276Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-280Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-290Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |
![]() |
DWM-05-53-G-S-385Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 251 $1.29000 |