| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.065" (1.651mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-14-L-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.29000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1005Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.29000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1125Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.29000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.29000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-1100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 274 $1.29000 |
![]() |
DW-04-14-L-D-985Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 274 $1.29000 |
![]() |
DW-05-14-S-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.29000 |
![]() |
DW-05-14-S-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.29000 |
![]() |
HW-06-17-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.29000 |
![]() |
TW-11-01-T-S-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 263 $1.29000 |