| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.122" (3.099mm) |
| Length - Stack Height: | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Tail: | 0.085" (2.159mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-02-G-D-175-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.29000 |
![]() |
TW-03-02-G-D-185-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.29000 |
![]() |
TW-03-02-G-D-195-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.29000 |
![]() |
TW-03-02-G-D-200-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.29000 |
![]() |
TW-03-02-G-D-200-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.29000 |
![]() |
TW-03-02-G-D-210-084Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 341 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-190-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-200-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-200-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-200-225Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |