| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.083" (2.108mm) |
| Length - Stack Height: | 0.210" (5.334mm) |
| Length - Tail: | 0.084" (2.134mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-10-03-T-S-190-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-200-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-200-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-200-225Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-235-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-250-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-250-143Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-260-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-275-045Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |
![]() |
TW-10-03-T-S-275-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.29000 |