| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.110" (2.794mm) |
| Length - Stack Height: | 0.355" (9.017mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EW-08-12-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.29000 |
|
DW-09-07-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.29000 |
|
![]() |
DW-09-07-G-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.29000 |
![]() |
DW-09-07-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-340-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-400-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-435-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-450-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-470-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-500-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |