| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.123" (3.124mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | 0.150" (3.810mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-02-06-S-D-435-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-450-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-470-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
TW-02-06-S-D-500-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.29000 |
![]() |
DW-06-20-T-D-710Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.29000 |
![]() |
DW-06-20-T-D-775Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.29000 |
![]() |
DW-06-20-T-D-787Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.29000 |
![]() |
DW-06-20-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.29000 |
![]() |
HW-04-08-SM-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 4POS |
In Stock: 407 $1.29000 |
![]() |
HW-07-15-T-D-275-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 396 $1.29000 |