| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.110" (28.194mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.320" (8.128mm) |
| Length - Stack Height: | 0.670" (17.018mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-12-L-S-750-180Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 544 $1.29000 |
![]() |
DW-05-08-T-T-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 537 $1.29000 |
![]() |
TW-06-04-L-S-350-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.29000 |
![]() |
TW-06-04-L-S-400-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.29000 |
![]() |
TW-06-11-T-D-155-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.29000 |
![]() |
HW-04-08-S-S-354-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 463 $1.29000 |
![]() |
HW-04-08-S-S-355-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 463 $1.29000 |
EW-08-12-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.29000 |
|
DW-09-07-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.29000 |
|
![]() |
DW-09-07-G-S-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.29000 |