| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.113" (2.870mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-01-L-D-125-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.29000 |
![]() |
TW-04-01-L-D-135-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.29000 |
![]() |
HW-04-12-G-S-700-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 711 $1.29000 |
![]() |
HW-05-08-L-D-260-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 674 $1.29000 |
![]() |
TW-05-09-G-S-235-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 640 $1.29000 |
![]() |
DW-05-15-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.29000 |
![]() |
DW-05-15-L-D-210Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.29000 |
![]() |
DW-05-15-L-D-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.29000 |
![]() |
DW-05-15-L-D-236Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.29000 |
![]() |
DW-05-15-L-D-255Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.29000 |