| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.146" (3.708mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-09-G-S-215-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.29000 |
![]() |
TW-05-09-G-S-236-098Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.29000 |
![]() |
TW-05-09-G-S-250-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.29000 |
![]() |
TW-04-12-G-S-675-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 720 $1.29000 |
![]() |
TW-04-12-G-S-675-175Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 720 $1.29000 |
![]() |
TW-04-12-G-S-720-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 720 $1.29000 |
![]() |
EW-05-12-S-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.29000 |
![]() |
EW-05-12-S-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.29000 |
![]() |
TW-04-01-L-D-120-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.29000 |
![]() |
TW-04-01-L-D-125-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 713 $1.29000 |