| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-14-09-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-1023Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-1100Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-1200Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-1210Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-984Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.26000 |
![]() |
HW-07-20-T-S-1000-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.26000 |
![]() |
HW-08-10-T-S-675-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 213 $1.26000 |
![]() |
HW-09-17-T-S-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 192 $1.26000 |