| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.420" (10.668mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-08-12-L-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.26000 |
![]() |
DW-08-12-L-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.26000 |
![]() |
DW-08-12-L-S-670Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.26000 |
![]() |
DW-08-12-L-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.26000 |
![]() |
DW-08-12-L-S-784Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.26000 |
![]() |
EW-07-09-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.26000 |
![]() |
HW-06-11-T-D-750-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 442 $1.26000 |
![]() |
HW-06-11-T-D-350-290Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 442 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-440-035Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-440-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |