| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.090" (2.286mm) |
| Length - Stack Height: | 0.750" (19.050mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-11-T-D-350-290Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 442 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-440-035Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-440-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-530-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-540-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-570-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
TW-03-08-LM-D-570-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 410 $1.26000 |
![]() |
EW-06-11-G-S-500-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 409 $1.26000 |
![]() |
DW-08-08-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.26000 |
![]() |
DW-08-08-T-D-216Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.26000 |