| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.142" (3.607mm) |
| Length - Stack Height: | 0.375" (9.525mm) |
| Length - Tail: | 0.113" (2.870mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-12-T-D-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-655Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-665Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-669Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
EW-06-12-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
EW-06-12-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 476 $1.26000 |