| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.255" (6.477mm) |
| Length - Stack Height: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-12-T-D-669Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-12-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
EW-06-12-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
EW-06-12-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.26000 |
![]() |
DW-06-14-T-D-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 476 $1.26000 |
![]() |
TW-06-02-T-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.26000 |
![]() |
TW-06-02-T-D-145-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.26000 |
![]() |
TW-06-02-T-D-158-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.26000 |