| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.060" (1.524mm) |
| Length - Stack Height: | 0.560" (14.224mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-15-17-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.23000 |
DW-16-07-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.23000 |
|
![]() |
DW-16-07-T-S-232Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.23000 |
![]() |
DW-16-07-T-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.23000 |
![]() |
EW-13-10-T-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.23000 |
![]() |
EW-13-10-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.23000 |
![]() |
DW-16-07-T-S-280Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 16POS |
In Stock: 226 $1.23000 |
![]() |
DW-16-07-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 16POS |
In Stock: 226 $1.23000 |
![]() |
DWM-06-52-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.23000 |
![]() |
DW-13-17-T-S-250-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.23000 |