| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.135" (3.429mm) |
| Length - Stack Height: | 0.485" (12.319mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-09-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |
![]() |
DW-07-09-T-D-510Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |
![]() |
DW-08-07-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.23000 |
![]() |
DW-08-07-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 384 $1.23000 |
![]() |
DW-10-16-L-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.23000 |
![]() |
EW-09-09-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.23000 |
![]() |
TW-02-04-S-D-257-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.23000 |
![]() |
TW-02-04-S-D-350-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.23000 |
![]() |
HW-10-09-T-S-420-083Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 363 $1.23000 |
![]() |
TW-02-04-S-D-200-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 361 $1.23000 |