| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.305" (7.747mm) |
| Length - Stack Height: | 0.215" (5.461mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-15-S-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.23000 |
![]() |
DW-06-15-S-S-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.23000 |
![]() |
DW-06-15-S-S-310Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.23000 |
![]() |
DW-06-15-S-S-334Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.23000 |
![]() |
DW-06-15-S-S-390Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.23000 |
![]() |
HW-05-13-T-D-812-320Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 561 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-200-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 547 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-320-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 547 $1.23000 |
![]() |
DW-08-17-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.23000 |
![]() |
HW-06-10-T-D-250-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 525 $1.23000 |