| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.098" (2.489mm) |
| Length - Stack Height: | 0.812" (20.625mm) |
| Length - Tail: | 0.320" (8.128mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-08-G-S-200-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 547 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-320-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 547 $1.23000 |
![]() |
DW-08-17-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.23000 |
![]() |
HW-06-10-T-D-250-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 525 $1.23000 |
![]() |
HW-05-13-T-D-1010-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 10POS |
In Stock: 483 $1.23000 |
![]() |
DW-07-09-T-D-236Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |
![]() |
DW-07-09-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |
![]() |
DW-07-09-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |
![]() |
DW-07-09-T-D-345Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |
![]() |
DW-07-09-T-D-354Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.23000 |