| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 3 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.555" (14.097mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.195" (4.950mm) |
| Length - Stack Height: | 0.260" (6.604mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-08-L-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.23000 |
![]() |
HW-04-08-L-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.23000 |
![]() |
HW-04-08-L-D-275-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |
![]() |
DW-07-10-G-S-511Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.23000 |