| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.271" (6.883mm) |
| Length - Stack Height: | 0.185" (4.699mm) |
| Length - Tail: | 0.375" (9.525mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-08-G-S-295-395Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-300-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-400-065Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-500-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-500-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-500-165Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-550-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
DW-04-17-G-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 834 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-600-065Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 819 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-615-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 819 $1.23000 |