| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.220" (5.588mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-03-15-SM-D-433Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 934 $1.23000 |
![]() |
HW-03-08-S-D-215-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 904 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-175-270Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-185-275Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-185-375Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-295-395Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-300-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-400-065Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-500-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-500-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 864 $1.23000 |