| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.126" (3.200mm) |
| Length - Stack Height: | 0.590" (14.986mm) |
| Length - Tail: | 0.115" (2.921mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-08-TM-D-200-170Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 396 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-610-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 378 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-615-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 378 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-670-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 378 $1.20000 |
![]() |
DW-09-09-L-S-325Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.20000 |
DW-10-08-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |
|
![]() |
DW-10-08-L-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |
![]() |
DW-10-08-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |
![]() |
DW-10-08-L-S-312Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |
![]() |
HW-08-20-T-S-768-114Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 347 $1.20000 |