| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.160" (4.064mm) |
| Length - Stack Height: | 0.260" (6.604mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-10-08-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |
![]() |
DW-10-08-L-S-312Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |
![]() |
HW-08-20-T-S-768-114Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 347 $1.20000 |
![]() |
DW-06-13-L-S-785-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 334 $1.20000 |
![]() |
TW-09-04-T-S-315-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 334 $1.20000 |
![]() |
TW-09-04-T-S-395-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 334 $1.20000 |
![]() |
EW-03-14-G-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.20000 |
![]() |
EW-10-19-T-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 319 $1.20000 |
![]() |
HW-05-10-L-S-495-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 312 $1.20000 |
![]() |
HW-05-10-L-S-497-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 312 $1.20000 |