| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.136" (3.454mm) |
| Length - Stack Height: | 0.480" (12.192mm) |
| Length - Tail: | 0.136" (3.454mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-03-20-G-D-826Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 398 $1.20000 |
![]() |
DW-03-20-G-D-840Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 398 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-500-163Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-590-115Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.20000 |
![]() |
HW-07-08-TM-D-200-170Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 396 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-610-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 378 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-615-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 378 $1.20000 |
![]() |
TW-08-08-T-S-670-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 378 $1.20000 |
![]() |
DW-09-09-L-S-325Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.20000 |
DW-10-08-L-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.20000 |