| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.085" (2.159mm) |
| Length - Stack Height: | 0.480" (12.192mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-15-G-D-315-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.20000 |
![]() |
DW-02-20-S-D-500-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 762 $1.20000 |
![]() |
TW-04-07-G-S-500-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-120-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-125-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-200-040Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
DW-05-11-S-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.20000 |
![]() |
DW-05-11-S-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.20000 |
![]() |
EW-05-11-S-S-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.20000 |