| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.162" (4.115mm) |
| Length - Stack Height: | 0.500" (12.700mm) |
| Length - Tail: | 0.090" (2.286mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-01-G-S-120-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-125-050Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
TW-05-01-G-S-200-040Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.20000 |
![]() |
DW-05-11-S-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.20000 |
![]() |
DW-05-11-S-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.20000 |
![]() |
EW-05-11-S-S-480Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 718 $1.20000 |
![]() |
HW-04-11-G-S-710-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 711 $1.20000 |
![]() |
HW-04-19-G-S-1000-165Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 692 $1.20000 |
![]() |
DW-05-08-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.20000 |