| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.430" (10.922mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.134" (3.404mm) |
| Length - Stack Height: | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Tail: | 0.071" (1.803mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-07-T-D-250-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.17000 |
![]() |
HW-07-07-T-D-335-071Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.17000 |
![]() |
DW-07-17-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.17000 |
![]() |
DW-07-17-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.17000 |
![]() |
DW-07-17-T-D-265Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.17000 |
![]() |
TW-02-03-S-D-197-161Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.17000 |
![]() |
TW-02-03-S-D-200-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.17000 |
![]() |
TW-02-03-S-D-202-215Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.17000 |
![]() |
TW-02-03-S-D-205-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.17000 |
![]() |
TW-06-01-T-D-150-065Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 425 $1.17000 |