| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.103" (2.616mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-01-T-D-120-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.17000 |
![]() |
TW-06-01-T-D-125-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.17000 |
![]() |
HW-07-07-T-D-225-071Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.17000 |
![]() |
HW-07-07-T-D-250-090Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.17000 |
![]() |
HW-07-07-T-D-335-071Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.17000 |
![]() |
DW-07-17-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.17000 |
![]() |
DW-07-17-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.17000 |
![]() |
DW-07-17-T-D-265Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.17000 |
![]() |
TW-02-03-S-D-197-161Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.17000 |
![]() |
TW-02-03-S-D-200-155Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 436 $1.17000 |