| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.240" (6.096mm) |
| Length - Stack Height: | 0.580" (14.732mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-11-T-D-613Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-T-D-630Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-T-D-640Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-T-D-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-T-D-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-T-D-740Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-T-D-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
DW-06-11-TM-D-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.17000 |
![]() |
TW-06-01-T-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.17000 |
![]() |
TW-06-01-T-D-120-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 475 $1.17000 |